Chráníme Vaše data. Více ZDE.

Příběh Milana

Jste ještě v Domě na půl cesty?
Milan: Ještě ano.

A pamatujete si měsíc a rok příchodu?
Jasně, je to přesně rok 2022 v dubnu.

Jaká byla Vaše situace předtím, než jste přišel do Domu na půl cesty?
Situace předtím byla taková, že jsem se dostal do psychiatrické léčebny kvůli spoustě problémů. A po nějaký době jsem začal hledat, kam půjdu bydlet, protože jsem se nechtěl vracet domů, protože tam to není úplně růžový. A vlastně na internetu s jednou kamarádkou se mi povedlo najít tady ten Dům na půl cesty, tak jsem sem zavolal a přijel jsem sem z psychiatrické léčebny.

V čem byla situace předtím obtížná?
Měl jsem problémy s bydlením a problém uchytit se v práci.

A proč jste se rozhodl jít do Domu na půl cesty?
Rozhodl jsem se sem jít z hlavně proto, že jsem si chtěl najít stálou práci a prostě nějak ten svůj život rozvíjet, zbavovat se dluhů. To jsem ještě zapomněl dodat, že jsem taky přišel s dluhama a vůbec jsem nevěděl, jak se zorientovat, jak na to jít správně, tak jsem doufal, že mi tady pomůžou a ukážou mi cestu.

Už jste to trochu řekl, ale stejně se zeptám: co jste očekával od Domu na půl cesty?
Očekával jsem, že se prostě uchytím v té práci, naučím se finanční gramotnosti a že začnu v životě lépe komunikovat a líp se rozvíjet.

A jak se změnil Váš život tím, že jste přišel do Domu na půl cesty?
Změnilo se toho hodně. Vlastně ono to bylo nejdřív tak, že jsem sem přišel a ještě asi nebyl úplně v pohodě – takže po třech týdnech jsem se dostal znovu do psychiatrické léčebny, kde jsem zase strávil asi 3 měsíce, kde jsem se léčil ze závislosti na alkoholu. Zapomněl jsem dodat, že jsem s tím měl taky problémy, tehdy jsem hodně popíjel. A tak jsem se tam účastnil té léčby a pak jsem se zase vrátil z psychiatrické léčebny a už to vypadalo, že to je všechno v pohodě a už to začalo jít lépe. Našel jsem si stálou práci a začínal jsem se zbavovat dluhů a učil jsem se, jak vycházet s penězma, chodil jsem do práce a tak nějak jsem prostě žil. Našel jsem si tu dobrýho kámoše, se kterým se bavíme doteď. Prostě hodně se toho změnilo.

Teď si budeme povídat o změnách, které nastaly během Vašeho života v Domě na půl cesty. Jak se změnil Váš pocit ze života?
Začínal jsem vnímat, že můj život má najednou docela smysl a že těch problémů, co jsem měl, jsem se pomalu zbavoval a začínal jsem chápat, že všechno se dá řešit, že je důležitý komunikovat. Takže jsem měl pocit, že konečně začínám žít a že se všechno začíná dařit. Pocity jakoby naděje a štěstí.

Jak se změnily Vaše vztahy s lidmi?
Vztahy s lidmi se změnily taky k lepšímu. Já mám třeba hrozný problém komunikovat s osobami, jako je můj šéf v práci. Tak si myslím, že jsem se tady lépe naučil komunikovat se šéfem.

Jaká změna od příchodu do Domu na půl cesty až dosud byla největší, nejdůležitější nebo nejvýznamnější?
Nejdůležitější a nejvýznamnější věc pro mě tady byla asi hlavně ta práce. Já jsem se předtím nemohl uchytit ani ve škole, ani v práci. A teď už skoro rok pracuji na hlavní pracovní poměr a mám z toho radost.

Proč byla tato změna pro Vás důležitá?
Bylo to pro mě důležitý, protože bez práce nejsou koláče a abych se dokázal v budoucnu osamostatnit. A kdybych neměl práci, tak bych to asi nezvládl. A taky hlavně abych se mohl zbavovat dluhů, to bylo pro mě důležitý.

A jak přispěl Dům na půl cesty k této změně?
Jak to říci? Tady se mi dostávala taková ta podpora, že bez té práce to nejde. A určitě taky tady to příjemné prostředí. O víkendu jsem si tu dobře odpočinul, takže jsem byl potom odhodlanej do tý práce jít. A taky jsem se tu naučil hlavně komunikovat s mým šéfem, že když se něco děje, tak nějak v klidu vyřešit ten problém.

To byly hlavní otázky. Chcete ještě něco dodat?
Co bych ještě dodal? Možná ještě to, že za ten rok jsem se tady toho fakt hodně naučil a jsem plnej energie teď ještě lépe vybudovat svůj život a pracovat na těch dalších věcech, který jsem tady ještě rozdělal. Naučil jsem se víc tý samostatnosti, což se mi bude hodit do novýho bydlení.

Když jste řekl, že tady končíte, tak asi máte nějaký plán, co bude dál, nebo jak Váš život bude vypadat. Můžete o tom něco říct, jestli chcete.
Tak rád bych se dál rozvíjel v práci a budoval si nějakou kariéru. Určitě chci ještě dořešit zbytek dluhů a chci si budovat si lepší vztahy s lidmi. Prostě pokračovat v tom, co jsem tady načal.

A chcete říct, jak budete bydlet?
Teď jsem se rozhodl jít bydlet s kamarádkou, ze začátku do podnájmu.

Děkuji za rozhovor.