Při návštěvě štoly sv. Josefa u Jílového u Prahy jsme se opět přesvědčili, že k návštěvě zajímavých míst netřeba cestovat daleko od Prahy. Malebné místní vrcholky v příjemném podzimním sluníčku pak byly pověstnou třešničkou na dortu.
Naše domečkovské výlety obvykle stoupají k výšinám hor. Tentokrát jsme po úvodní trase z Berouna zamířili opačným směrem, a to do útrob Koněpruských jeskyní, kde jsme si mohli zblízka prohlédnout pestrou krápníkovou výzdobu i pozoruhodné relikty (resp. jejich zdařilé kopie) dávných obyvatel tohoto kraje.
První letošní výlet byl hned v několika směrech návratem do minulosti. U obce Milovice jsme se byli podívat na zvířata (pratury, divoké koně a zubry), která se v našich končinách dlouho nevyskytovala. Zašlé časy nám pak připomněly pozůstatky zaniklé obce Mladá a opuštěná stavení někdejšího vojenského útvaru. Nakonec jsme dorazili do Benátek nad Jizerou s rozličnými stavebními slohy.
Vskutku originálně pojatá prohlídka v podání místní “hraběnky” nás na závěr letošní hradní sezóny čekala na hradě Český Šternberk, majestátně se tyčícím nad poklidnou Sázavou, která nás nakonec dovedla do nedalekých Ratají.
Letos jsme s Domečkem opět vyjeli bivakovat do volné přírody. První zastávkou bylo městečko Manětín s krásnou barokní výzdobou, včetně místního zámku. Druhý den jsme po celodenní túře dorazili do sousední obce Nečtiny se stejnojmenným zámkem a zříceninou Preitenstein. Díky poměrné odlehlosti celé oblasti a jasnému počasí jsme se mohli v noci kochat pohledem na zářící hvězdnou oblohu. Poslední den patřil krátké prohlídce Plzně.
Výlety do Českého středohoří už mají stále místo v našem domečkovském itineráři. Tentokrát jsme zavítali do nejzápadnější části, které dominuje líbezně zaoblený vrchol Oblík. Sluníčko nám bylo celou cestu možná až příliš věrným společníkem a proto jsme po túře toužebně vyhledávali stíny historických budov v rozpálených Lounech.
S počátkem turistické sezóny jsme zavítali na středočeský skvost Kokořín, kam nás dovedla cesta Kokoříským dolem. Po hradní prohlídce jsme se vydali do Mšena. Celou dobu nám byly svědky pískovcové skály roztodivných tvarů. Konečnou zastávkou byl Mělník se soutokem Vltavy a Labe.
V adventním čase jsme zamířili do Kostelce nad Černými lesy a okolních nikoliv černých, ale pohádkově bílých lesů. Snad to bylo i blízkostí rodiště slavného malíře, že na nás čekala vpravdě ladovská zima.
S DOMEM NA CESTÁCH jsme tentokrát zdolali jednu z dominant Českého středohoří, vrch Lovoš. Poté na náš čekala celkem zachovalá zřícenina hradu Oparno a město Lovosice, kde jsme svůj výlet zakončili.
Cílem našeho výletu s klienty bylo tentokráte království skal Labské pískovce. Počasí nám dopřálo krásné výhledy na obě strany česko-německé hranice.
Jednodenní výlet vedl z Libošovic do Sobotky včetně navštěvy hradu Kost.
Ve dnech 19 – 21. srpna 2021 jsme s klienty našeho zařízení podnikli výlet do severních Čech. První zastávkou bylo lázeňské město Teplice, odkud jsme pokračovali vstříc malebným vrcholům Krušných hor. Během putování místy nedotčenou horskou krajinou jsme navštívili spoustu historických památek: majestátní klášter v Oseku, rozlehlou zříceninu hradu Rýzmburk, starobylé hornické městečko Hrob a lázně Dubí; rovněž jsme narazili na spoustu reliktů dávného osídlení této oblasti německým obyvatelstvem. Úchvatné vyhlídky a zářivě hvězdná obloha, jež nám sloužila jako přikrývka, jen umocnily romantický ráz. Svou pouť jsme zakončili v městečku Krupka s chráněnými památkami na seznamu UNESCO.